foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

nowy adres

Dnia 16.12.2013 grupa członków koła redakcyjnego i koła teatralnego ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Marzeny Walczak i pani Małgorzaty Salachy uczestniczyła w wycieczce do Kielc. Po drodze dołączyła do nas grupa uczniow ze Szkoły Podstawowej w Chełmcach. Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki była siedziba radia „Plus” przy ulicy Jana Pawła II. Po tym miejscu oprowadzała nas bardzo sympatyczna pani dziennikarka. Mieliśmy okazję na żywo zobaczyć nadawaną audycję. Pan Mateusz Żelazny - jeden z prezenterów radiowych radia „Plus”- opisał nam, jak to jest pracować w mediach. Odpowiedział na wiele nurtujących nas pytań, m.in. jakie predyspozycje powinien posiadać dziennikarz radiowy oraz jakie były jego największe radiowe wpadki.
Następnie pojechaliśmy do siedziby gazety lokalnej „Echo Dnia” przy ul. Targowej. Tam sekretarz redakcji wytłumaczył nam, jaką drogę musi przebyć projekt danego wydania. Opowiedział także skąd najlepiej zdobywać tematy artykułów czy też, w którym miejscu umieszczać zdjęcia. Dla nas, młodych dziennikarzy, była to znakomita nauka, która z pewnością przyda się w pracy nad szkolnymi gazetkami.

Natomiast, chyba najciekawszym punktem wycieczki było odwiedzenie siedziby TVP Kielce na Placu Moniuszki. Nasza przewodniczka - prezenterka telewizyjna - wiedziała, co może nas najbardziej zaintrygować, a mianowicie studio telewizyjne, z którego nagrywane są codziennie „Informacje”. Mieliśmy możliwość sprawdzenia swych sił jako dziennikarze relacjonujący najważniejsze wydarzenia z danego dnia. Wielu pokonało tremę i odważyło się zasiąść na fotelu w studiu. Chyba wszyscy oceniali swoje pierwsze potyczki z dziennikarstwem jako udane, a w wielu przypadkach zabawne. Tym miłym akcentem nasza wycieczka dobiegła końca. Około godziny 15 wróciliśmy autokarem do Oblęgorka. Wyjazd został sfinansowany ze środków projektu „Wspólnie osiągniemy sukces” realizowanego w naszej szkole.

Weronika Zapała

Sekretarz „GIMbusa”

Oblęgorscy gimnazjaliści podzielili się z nami swoimi odczuciami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

Lada moment nadejdą długo wyczekiwane święta Bożego Narodzenia, które upamiętniają przyjście Chrystusa na świat. W Kościele katolickim przypadają one na 25 i 26 grudnia, natomiast w Kościele prawosławnym są obchodzone nieco później. Święta Bożego Narodzenia poprzedza Wigilia, zwana również gwiazdką, która wypada 24 grudnia. Wieczorem, tego dnia, wiele rodzin zasiada do wspólnej kolacji.

Z obchodami Wigilii i świąt Bożego Narodzenia związane jest mnóstwo tradycji. Wiele z nich przejawia się również w naszych domach. Kilku uczniów naszego gimnazjum zgodziło się podzielić swoimi rodzinnymi, świątecznymi tradycjami.

Dzielenie się opłatkiem

Uczennica kl. III „a”: „W moim domu największe znaczenie w święta Bożego Narodzenia ma dzielenie się opłatkiem. Wtedy nie tylko, życzymy sobie, to co najlepsze, ale również, dzielimy się swoimi refleksjami dotyczącymi mijającego roku. Wybaczamy sobie również wszelkie kłótnie i sprzeczki, do których w tym danym roku doszło. Oczywiście, chyba jak dla większości osób w moim wieku, bardzo ważne są prezenty pod choinkę, na które zawsze z niecierpliwością wyczekuję”.

Choinka

Adrian K., uczeń kl. III „a”: „W moim domu największe znaczenie w święta Bożego Narodzenia ma ubieranie choinki. Szczególnie popieram tę tradycję, ponieważ kocham zapach świeżo ściętego świerka. Każdy z członków rodziny angażuje się w jego przystrojenie i poprzez tę pracę odczuwamy rodzinną więź oraz atmosferę świąt. Mój tata zawsze ma za zadanie napełnić poszewkę siankiem, na którym kładziemy okrągły chleb. Gdy już jest wszystko gotowe, wieczorem zasiadamy do kolacji wigilijnej, podczas której śpiewamy kolędy”.

Rodzina
Uczennica kl. I „a”: „Boże Narodzenie jest dla mnie szczególnie ważnym świętem, ponieważ spędzam je razem z rodziną. Szczególnie popieram tradycję śpiewania kolęd, które wprowadzają nas w nastrój świąteczny”.

Urodziny

Uczennica kl. I „b”: „Boże Narodzenie jest dla mnie szczególnym i wyjątkowym świętem, ponieważ w tym dniu obchodzę urodziny. Spotykamy się wtedy całą rodziną, dzielimy opłatkiem i spędzamy razem czas”.

Świąteczny stół

Katarzyna B., uczennica kl. III „a”: „W moim domu najważniejszą bożonarodzeniową tradycją jest gromadzenie się całą rodziną przy jednym stole. Szczególną uwagę przywiązujemy do czytania fragmentu Biblii, dzielenia się opłatkiem oraz składania sobie życzeń. Ja osobiście nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki, czerwonego barszczu z uszkami, śpiewania kolęd oraz oczywiście bez prezentów”.

Starajmy się pielęgnować te piękne tradycje spotykane w naszych domach, pamiętajmy o cudzie Bożego Narodzenia również na co dzień i zadbajmy, aby w te święta, w każdym domu panowała rodzinna atmosfera.

Zespół redakcyjny szkolnej gazetki „GIMbus”
życzy wszystkim Czytelnikom

wesołych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku

Redaktor naczelny
Zuzanna Gaweł

Spotkania koła redakcyjnego szkolnej gazetki „GIMbus” trwają już od października 2013. Po kilku spotkaniach, kiedy już dość dobrze poznaliśmy się, postanowiliśmy wybrać skład redakcyjny, który będzie nadzorował pracę pozostałych członków zespołu. 30.11.2013 odbyły się tajne wybory. Na początek wytypowaliśmy kandydatów do pełnienia poszczególnych funkcji. Następnie odbyło się głosowanie, w wyniku którego wyłoniliśmy:

- redaktora naczelnego – Zuzannę Gaweł

- sekretarzy – Weronikę Zapałę i Patryka Ubę

- korektora – Katarzynę Baryłko.

Wszyscy członkowie jednoznacznie wyrazili zgodę na powyższy zarząd.

W skład zespołu redakcyjnego wchodzą również: Zuzanna Bożęcka, Anna Cisowska, Angelika Gaweł, Agata Malicka, Zofia Szczypiór, Karolina Wójcik.

Nad zespołem redakcyjnym czuwa nauczycielka j. polskiego, p. Marzena Walczak.

Mamy nadzieję, że w takim składzie będzie się nam dobrze pracowało.

Zespół redakcyjny

W zeszłym tygodniu (30.11.2013r.) na zebraniu koła redakcyjnego, spośród kilkudziesięciu propozycji wybraliśmy tytuł gazetki szkolnej. Dużą ilością głosów cieszyły się: „Dostajesz uwagę!”, „Ostatni myślnik dnia dzisiejszego” oraz „GIMbus”. Po trzech turach głosowania ostatecznie wybraliśmy tytuł „GIMbus”.

Karolina, Zuzia,Ania

 

E-learning

e logo

Koło Filmowe

Poczytajmy razem!

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Oblęgorku Rights Reserved.