foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Warto odwiedzić

kuratorium kielce


gmina strawczyn herb


logo ministerstwo

nowy adres

Grunt to dobra wymowa, czyli warsztaty języka niemieckiego

Nie liczy się szybkość mówienia, lecz technika i poprawność – to jeden z wniosków po warsztatach fonetycznych z języka niemieckiego, w których 16 maja 2018 r. wzięli uczniowie klas VII a i VII b.

Zajęcia na temat wymowy głosek poprowadziła pani dr Beata Domagała, pracownik naukowy Wydziału Germanistyki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podczas tej niezwykle ciekawej lekcji uczniowie dowiedzieli się również, że wymowa głosek jest jednym z najważniejszych elementów w nauce języka obcego. – Zawsze należy pamiętać o różnicy między długimi a krótkimi samogłoskami, gdyż wymowa wyrazów ma wpływ na ich znaczenie i może zdarzyć się tak, że używając niewłaściwego sposobu mówienia, możemy być źle zrozumiani – zaznaczała prowadząca warsztaty. Pani Domagała poruszyła także kwestie związane z alfabetem fonetycznym, ruchami narządów artykulacyjnych, ułożeniem ust podczas mówienia oraz napięciem muskulatury twarzy. Ciekawym elementem warsztatów były ćwiczenia, w czasie których uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem zaproszonego gościa. Takie metody nauki pobudzają motywację uczniów do nauki języka i jego praktycznego wykorzystania.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dr Beaty Domagały za przyjęcie zaproszenia, a tym samym za przybycie do naszej szkoły oraz do pani dr Donaty Wójcik - koordynatorce projektu „Deutsch alternativ”.

Osoba odpowiedzialna za treść: mgr Aneta Zapała

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa w Oblęgorku Rights Reserved.