nowy adres

Festyn w Oblęgorku w biało-czerwonych barwach

29 września społeczność Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Oblęgorka i okolicznych miejscowości wzięła udział w inauguracji projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego. Wydarzenie uświetniły poczty: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Radoszyce oraz Koło Łopuszno, OSP w Oblęgorku oraz szkół z terenu gminy - Strawczyna, Promnika, Korczyna i Oblęgorka. Pani dyrektor, Henryka Cisowska, powitała przybyłych gości, m.in. posłankę na Sejm VII Kadencji p. Renatę Janik, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, p. Kazimierza Mądzika, Wójta Gminy Strawczyn, p. Tadeusza Tkaczyka. W części oficjalnej uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Gromkimi brawami widzowie nagrodzili umiejętności uczniów tańczących poloneza, krakowiaka i oberka.

W dalszej części wspólnego świętowania można było podziwiać zmagania trzech drużyn – gości, rodziców i uczniów – w turnieju „Kocham Cię Polsko”. Najbogatszą wiedzą z zakresu historii i kultury naszego kraju wykazała się drużyna gości, która wyszła na prowadzenie w ostatniej konkurencji. Radosny nastrój obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości udzielił się wszystkim, gdy rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych.

Historycznym akcentem związanym z Oblęgorkiem była rekonstrukcja przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” pod kierunkiem Dionizego Krawczyńskiego. Natomiast niezwykłego uroku dodał występ Zespołu Śpiewaczego „Swojaki”.

Podczas festynu odbyły się Biegi Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Oblęgorku. Część sportową rozpoczęli rodzice wraz z uczniami klas 0-III SP biegiem ,,100 metrów na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Bieg ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i rodziców. Towarzyszyło mu wiele emocji i entuzjazmu ze wspólnego świętowania na sportowo.

Kolejne biegi rozpoczynały się i kończyły przy bramie wjazdowej do szkoły. Najszybszym uczestnikiem Biegu Niepodległości w kategorii społeczność lokalna został Michał Bąk. Puchar Sołtysa Oblęgorka dla Najszybszego Uczestnika Biegu z Sołectwa Oblęgorek został wręczony Krzysztofowi Szymoniakowi. Puchar Radnego Oblęgorka dla Najszybszej Uczestniczki Biegu powędrował do Agnieszki Mazur.

W kategorii klas VII, VIII SP i III gimnazjum na metę biegu jako pierwsze wbiegły: Gabriela Błaszczyk, Julia Brelska i Natalia Gaweł, natomiast wśród chłopców metę jako pierwsi pokonali: Sebastian Bogulak, Hubert Zapała i Kacper Śliwa. Z kolei wśród dziewczyn z klas IV-VI SP najszybsze okazały się: Agnieszka Smolarczyk, Maja Kasprzyk i Weronika Wieczorek, a wśród chłopców: Aleksander Mastalerz, Krzysztof Palacz i Mateusz Ciszek. Zwycięzcy biegu otrzymywali pamiątkowe puchary, a za drugie i trzecie miejsce były wręczane nagrody rzeczowe. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal.

Warto wspomnieć, że uczestnikom Biegu towarzyszył czołowy sportowiec z naszej gminy - pan Łukasz Woźniak. Przed biegiem poprowadził rozgrzewkę, a następnie motywował biegaczy i tych starszych, i tych młodszych, towarzysząc im na trasie.

Dużym zainteresowaniem uczestników festynu cieszył się też pokaz naukowy przygotowany przez uczniów z Oblęgorka oraz gra edukacyjna prowadzona przez Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Bardzo liczna grupa, zwłaszcza chłopców, skupiła się wokół stoiska z bronią prezentowaną przez p. Adriana Gaja oraz przy wystawach Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach.

Każdy uczestnik imprezy miał okazję skosztować za darmo przepysznych dań regionalnych. Stoiska kulinarne przygotowali: Stowarzyszenie „Jagienka” wraz z sołectwem Oblęgorek, Stowarzyszenie „Skałka” z Oblęgora, Stowarzyszenie „Przyszłość Strawczynka”, OSP w Oblęgorku, rodzice uczniów oraz szkoła.

Impreza nie tylko rozpoczęła realizację projektu w ramach programu „Niepodległa” dofinansowanego przez MEN, ale przede wszystkim zintegrowała lokalną społeczność.

Dorota Szczypiór, Marzena Walczak

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa w Oblęgorku Rights Reserved.